Pneumokoková onemocnění

Pneumokoky nejčastěji způsobují onemocnění kojenců a batolat. Pneumokok se šíří vzdušnou cestou, například při kašli. Děti se tak mohou velmi snadno nakazit od sourozenců, v jeslích nebo školkách.

Příznaky a projevy pneumokokové infekce

Bakterie pneumokoku způsobují široké spektrum vážných nemocí, jako jsou život ohrožující invazivní onemocnění - zánět mozkových blan, otrava krve a závažné formy zápalu plic.

V některých případech bakterie pneumokoku způsobuje méně závažná, ale velmi častá a nepříjemná onemocnění, jako jsou záněty středního ucha, záněty dutin, záněty průdušek.

Onemocnění způsobené pneumokokem obvykle propuká v okamžiku, kdy je imunita dítěte oslabena. Pneumokoky jsou totiž často přítomny u zdravých dětí i dospělých, aniž by jim způsobovaly jakékoliv zdravotní komplikace. Pokud ale dojde k oslabení imunity, bakterie mohou vyvolat zmíněná pneumokoková onemocnění.Kliknutím na červené puntíky zjistíte, jaké nemoci mohou bakterie pneumokoku způsobit:1,2


MENINGITIDA

MENINGITIDA

Infekce mozkomíšních obalů chránících mozek a míchu1
Téměř jedné čtvrtině dětí mohou zůstat středně závažné až závažné zdravotní následky3
GSK
SEPTIKÉMIE

SEPTIKÉMIE

Otrava krve2
Velmi závažný zdravotní stav, který může vést k vážným komplikacím a dlouhodobým zdravotním potížím postihujícím životně důležité orgány9
GSK
GSK
ZÁNĚT STŘEDNÍHO UCHA

ZÁNĚT STŘEDNÍHO UCHA

Infekční zánět středního ucha, latinsky otitis media acuta1
Působí dětem bolest a úzkost 6,7 a jejich trápení znamená pro rodiče bezesné noci; může vést také k absenci v práci 8
GSK
PNEUMONIE

ZÁPAL PLIC
(PNEUMONIE)

Plicní infekce1
Pneumonie obecně může mít závažné následky4 a je celosvětově nejčastější příčinou úmrtí dětí mladších pěti let5
GSK

Reference

  1. Centers for Disease Control and Prevention. Pneumococcal Disease. Symptoms & Complications. Dostupné na adrese: http://www.cdc.gov/pneumococcal/about/index.html (Poslední přístup: listopad 2015).
  2. NHS choices. Pneumococcal infections. Dostupné na adrese: http://www.nhs.uk/conditions/Pneumococcal-infections/pages/introduction.aspx(Poslední přístup: listopad 2015).
  3. Meningitis Research Foundation. What is pneumococcal meningitis? Dostupné na adrese: http://www.meningitis.org/diseaseinfo/types-causes/pneumococcal(Poslední přístup: listopad 2015).
  4. NHS Choices. Pneumonia. Dostupné na adrese:http://www.nhs.uk/conditions/pneumonia/Pages/Introduction.aspx(Poslední přístup: listopad 2015).
  5. World Health Organization. Pneumonia fact sheet. Listopad 2013. Dostupné na adrese:http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs331/en/(Poslední přístup: listopad 2015).
  6. National Institute of Deafness and Other Communication Disorders. NIDCD Fact sheet. Ear infections in children. Dostupné na adrese: http://www.nidcd.nih.gov/staticresources/health/hearing/NIDCD-Ear-lnfections-ln-Children.pdf(Poslední přístup: listopad 2015).
  7. Brouwer C a kol. The impact of recurrent acute otitis media on the quality of life of children and their caregivers. Clin Otolaryngol. 2005;30:258-65 (Poslední přístup: listopad 2015).
  8. Barber C a kol. Acute otitis media in young children - what do parents say? Int J Pediatr Otorhinolaryngol. 2014;78(2):300-6.
  9. NHS Choices. Sepsis. Dostupné na adrese: http://www.nhs.uk/Conditions/Blood-poisoning/Pages/Introduction.aspx(Poslední přístup: listopad 2015).

Podívejte se také na:

Cena očkování vakcínou Synflorix

Očkování vakcínou Synflorix je plně hrazeno ze zdravotního pojištění, pokud jsou 3 dávky vakcíny aplikovány do sedmého měsíce věku dítěte. Hrazená péče zahrnuje i přeočkování provedené do 15. měsíce.

Našli jste, co jste hledali? ANO / NE
Je nám líto, že jste nenašli informaci která Vás zajímá. Můžete ještě zkusit mapu stránek, nebo nám napište e-mail.
Děkujeme za Vaši zpětnou vazbu - pokud máte další otázky, můžete se na nás obrátit na e-mailu.